Kundelogin
Opret konto
 

Brunello di Montalcino 2001

Produkt 2/65
 
Brunello di Montalcino 2001
Klik for større billede
269,00
Antal
Ønskeseddel

Azienda Agricola Verbena - Products

VERBENA

 

Beliggende i det sydlige Montalcino, 400 meter over havoverfladen, strækker Verbana gården sig langs Via Traversa dei Monti, hvor godt 23 hektar er inddelt i vinmarker, olivenlunde og skov. Mantalcino egnen er meget barsk land men også generøst, og er velegnet til dyrkning af højt værdsatte vine og olier.

Siden Verbana gården blev bygget, har den været lig med kvalitet, hvilket med det samme førte til en top position inden for den toskanske vinkunst.

Dette har ført til gårdens Brunello og Rosso di Montalcino vine samt Brunello grappa, Vin santo og ekstra jomfru olivenolie.

Disse mærkværdige produkter bliver solgt over hele verden og er resultatet af hårdt arbejde og Nannetti familiens engagement. Familien har i de seneste år koncentreret sig om at promovere firmanavnet.

 

Vinmarkerne

Vinmarkerne, som er ejet af gården, strækker sig over et areal på ca. 10 hektar.

Gården bruger kun Sangiovese Grosso vinstokke, som vokser på lige linier. Efter druerne omhyggeligt bliver udtyndet i juli og august, producerer vinstokkene ikke mere end 700-800kg druer pr. hektar. Disse druer bliver i september høstet ved håndkraft og undergår derved en endnu mere omhyggelig udvælgelse.

 

Kælderen

Gårdens kælder er for nylig blevet renoveret og udvidet. Den er inddelt i to rum. Et til vinifikation og et til modning.

Så snart druerne er høstet bliver de lagt i stålkar, hvor gæringen begynder ved en kontrolleret temperatur. De bliver her i hele vinifikationsperioden, hvorefter vinen er klar til at modne. På det tidspunkt, hvor vinen bliver flyttet til et rum med air-condition, starter modningsprocessen i 40 hektolitter egefade. Vinen bliver her i ca. tre år. 

 

 

Brunello di Montalcino   -  Årgang 2001

 

Denne vin har rod i Sangiovese Grosso, som er en robust og generøs drue.

Dens kvaliteter bliver udtrykt med tiden: en periodes ældning i egefade og en længere periodes klaring i flasken.

 

Brunello di Montalcino har en karakteristisk intens rubinrød farve og har tendens til at blive bedre med tiden. Den har tydelige spor af rig frugt og krydderier. I ganen har den en unik smag af Montalcino. En superb vin til stege og vildt. Afhængig af årgangen anbefales det, at flasken åbnes et par timer før servering eller dekantering.

 

Modning: Tre år i egefade, det første på små franske egefade og 2 år på store slovensk oak, efterfulgt af et år på flaske.

Drue: Sangiovese Grosso

Vinmarker: Seks hektar god jord på sydsiden lige under Montalcino, 400 meter over havets overflade. 

Beplantnings tæthed: 4500 stokke pr. hektar.

Alkoholindhold: 14%

Flaske: 75cl

Produktion: 30.000

Nydes bedst ved en temperatur på ca. 18°C.

 

 

 

Læs el. skriv anmeldelser: 0
 Skriv anmeldelse
Udskriv produktark

 
 
Kunder der har købt dette produkt har også købt
 
 
Barolo Brunate DOCG 1998 Enzo Boglietti Barolo Brunate DOCG 1998 Enzo Boglietti

Type: Kraftig rødvin
Producent: Enzo Boglietti
Årgang: 1998
Drue: 100% Nebbiolo
Alkoholindhold: 13,5% vol.
Lagring: 30 måneder på egefade og 12 måneder på flaske.
God… læs mere...

599,00
Chianti Classico DOCG 2007 Chianti Classico DOCG 2007

Type: God, fyldig rødvin
Producent: Le Fonti
Årgang: 2007
Drue: 86% Sangiovese, 10% Merlot og 4% Carbernet
Alkoholindhold: 13% vol.
Lagring: 12 måneder… læs mere...

129,00
Vin Santo 2000 Vin Santo 2000

Type: Sød dessertvin
Producent: Verbena
Årgang: 2000
Drue: Malvasia og Trebiano
Alkoholindhold: 15,0%
Lagring: 48 måneder på små franske egefade.
God til: Chokolade, is, frugt og… læs mere...

255,00
Flaskekarton til 1 flaske Flaskekarton til 1 flaske

Vinkarton i flot bølgepap look
Flasker bestilles særskilt.
Vi kan tilbyde pakning af vingaverne uden yderligere omkostninger.
læs mere...

12,50
Valtellina Superiore DOCG 2002 Valtellina Superiore DOCG 2002

Type: Spændende, flot og elegant rødvin fra lille vingård, med kun 1 ha. jord
Producent: Le Strie
Årgang: 2002… læs mere...

249,00
Recioto della Valpolicella Classico DOC Recioto della Valpolicella Classico DOC

Type: God, rød, fyldig og sød dessertvin
Producent: Mazzi
Årgang: 2000
Drue: 75% Corvina, 25% Rondinella and 5% Molinara
Alkoholindhold: 14%… læs mere...

235,00
 
     
Mærke

Din indkøbskurv er tom!

Nyhedsbrev
Artikler
Artikler af Forfatter